MAZURY- CUD NATURY (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

TRASA:
ŚWIĘTA LIPKA- GIERŁOŻ- GALINDIA- RESZEL-
GIŻYCKO- REZERWAT KRUTYNI- POPIELNO

 

MAZURY CUD NATURY
PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Realizacja programu zwiedzania:
* ŚW. LIPKA: początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę; nie wiadomo, jak ona wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna. Zwiedzamy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. i krużganki. Wysłuchanie koncertu organowego.
* GIERŁOŻ: w sercu Mazur znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zwiedzamy ruiny zamaskowanego w lesie miasteczka, schrony, baraki, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe (bilet).
* RESZEL: miasto gotyku, będące dziś członkiem stowarzyszenia miast europejskich Ciitaslow, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Zwiedzimy tu zamek zbudowany w latach 1350- 1401 w którym rezydowali biskupi warmińscy (bilet). Zamek zaprojektowano na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. To masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec.
W godzinach wieczornych obiadokolacja.
Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym.
Nocleg.

2 DZIEŃ
Śniadanie w godzinach porannych.
Wykwaterowanie grupy z ośrodka i realizacja programu zwiedzania.
* GIŻYCKO: jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. Oficjalna historia grodu nad Niegocinem rozpoczyna się w drugiej połowie XVI stulecia, wtedy to bowiem książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern- Ansbach wystawił pierwszy przywilej, podnoszący osiedle nad jeziorem Löwentin do rangi miasta. Po II wojnie światowej nosiło starą nazwę Lec, wkrótce jednak zaczęto używać nazwy Łoczany. W sierpniu 1945 przyjęto nazwę Łuczany, a4 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego) dla miasta nazwę Giżycko. Zobaczymy tu port nad Jez. Niegocin, jedyny w Polsce most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Most obrotowy został zbudowany w 1889 r. przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg in Schlesien z.Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora.
* SPŁYW ŁODZIAMI przez REZERWAT KRUTYNI: rzeka na tym odcinku ujawnia wiele osobliwości ze świata roślin i zwierząt i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków Europy (bilet). Uroki Krutyni docenia każdy, kto chociaż raz pływał po tej rzece lub przynajmniej pospacerował jej brzegami. Ma też swoje trwałe miejsce w literaturze dzięki Melchiorowi Wańkowiczowi i jego słynnemu reportażowi "Na tropach Smętka". Krutynia - obok Wielkich Jezior Mazurskich - to najbardziej rozpoznawalny skarb Mazur. Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna powstał w 1989 roku dla ochrony fragmentu naturalnego krajobrazu polodowcowego wraz z występującymi na tym terenie naturalnymi ekosystemami wodnymi, torfowiskowymi i leśnymi. W czasie spływu możemy obserwować świat roślin, który stanowią przede wszystkim gatunki wodne, jak grążel żółty, grzybienie białe, osoka aloesowata, rdestnica przeszyta i połyskująca. Obrzeża rzeki i jezior to „królestwo szuwarowe” złożone głównie z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej, oczeretu jeziornego, szaleju jadowitego. Na obrzeżach jezior a także w szerokiej dolinie rzeki występują płaty torfowisk oraz lasy bagienne, przede wszystkim olesy. Na wyniesieniach rosną bory mieszane, złożone głównie z sosny zwyczajnej i świerku pospolitego, z domieszką brzozy brodawkowej, dębu szypułkowego i jednostkowych okazów innych drzew. W wodach rzeki i jezior występują m.in. płoć, szczupak, wzdręga, leszcz, okoń, ukleja, węgorz. Bogato reprezentowane są ptaki; gnieździ się tu m.in. bielik, orlik krzykliwy, rybołów, myszołów, żuraw, bocian czarny, czapla siwa, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, liczne gatunki kaczek, kurka wodna i wiele innych.
* KADZIDŁOWO: na terenie Puszczy Piskiej, największego kompleksu leśnego na Mazurach, pośród lasów i łąk utworzono Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego. Patron był znanym przyrodnikiem badającym obszar Syberii. Dlatego też w parku można zobaczyć kilka gatunków zwierząt z Dalekiego Wschodu. Większość stanowią jednak okazy gatunków polskich. Czas zwiedzania parku wynosi około 1,5 godziny. Kompleks rozciąga się na terenie kilkudziesięciu hektarów, można się po nim poruszać jedynie z przewodnikiem, który przybliża nam zwyczaje poszczególnych gatunków. Duża część zwierząt reaguje jednak pozytywnie na ludzi, można wchodzić na ich wybiegi, uczestniczyć w karmieniu, a nawet pogłaskać je. Wiele z nich należy już niestety do gatunków zagrożonych wyginięciem, jak wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek czy kurak leśny. Można tu spotkać również żubry, jelenie, koniki polskie, łosie oraz bardziej egzotyczne zwierzęta. Istotnym elementem działalności parku są też starania o przywrócenie populacji rysia nizinnego żyjącego niegdyś w Puszczy Piskiej. Wyginął on ze względu na częste polowania, a dziś powoli dokonuje się jego reintrodukcji. Odwiedzające park dzieci mogą więc na własne oczy zobaczyć, jak ważna jest ochrona dzikiej przyrody (bilet).
Zamiennie możemy zwiedzić POPIELNO- Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk prowadzi działania mające na celu wzbogacanie i ochronę zasobów przyrodniczych. Realizowany jest tutaj m.in. program wolnej hodowli konika polskiego, unikatowa hodowla fermowa bobrów i hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej. Popielno, ze względu na swe położenie i walory przyrodnicze, okazało się doskonałym miejscem do realizacji tego programu: stacja położona jest w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami - Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty. Eksponaty prezentujące 50-letni dorobek stacji zgromadzone zostały w muzeum, mieszczącym się w zabytkowym XVIII spichlerzu. Znajduje się tutaj, jedyna tego typu w Polsce, kolekcja zrzutów poroża jeleni. Przy stacji działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej (bilet).
Po zakończonej wizycie wyjazd w drogę powrotną.
Powrót w godzinach wieczornych.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
ubezpieczenie NNW,
1 nocleg w pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad w drodze powrotnej.
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 25 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH