MAZURY- CUD NATURY

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

 

Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny kandydat Polski w międzynarodowym konkursie na 7 Nowych Cudow Natury, który dostał się do finału, a następnie do grona 14. najpiękniejszych miejsc na świecie! Kraina Wielkich Jezior uzyskala oficjalne miano najpiękniejszego regionu Europy. Znaleźliśmy sie na liscie pierwszych 14 miejsc, które uzyskały największe uznanie wśród głosujących. Pokonaliśmy wszystkich finalistów z Europy i prześcignęliśmy rozpoznawalne ikony światowej przyrody jak Malediwy, Wielki Kanion Kolorado, Galapagos, Wodospad Salto Angel w Wenezueli, Skałę Uluru w Australii czy Wezuwiusz.

"MAZURY CUD NATURY"
PROGRAM WYCIECZKI

ŚWIĘTA LIPKA- GIERŁOŻ- GALINDIA- RESZEL-
GIŻYCKO- REZERWAT KRUTYNI- POPIELNO


1 DZIEŃ
-- WYJAZD Z MIEJSCA ZBIÓRKI W GODZINACH PORANNYCH.
-- PRZYJAZD DO ŚWIĘTEJ LIPKI. Początki kultu Matki Boskiej sięgają tu XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę, która z biegiem czasu urosła do rozmiarów dzisiejszego sanktuarium. Zwiedzimy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. i krużganki oraz wysłuchamy koncertu organowego.
-- NASTĘPNIE WIZYTA W WILCZYM SZAŃCU W GIERŁOŻY. W sercu Mazur znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zwiedzimy ruiny zamaskowanego w lesie miasteczka "Wolfschanze", znajdujące się tam schrony, baraki, elektrownię, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe (bilet).
-- ZWIEDZANIE RESZLA: miasta gotyku. Dziś jest ono członkiem stowarzyszenia miast europejskich Ciitaslow, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Zwiedzimy tu zamek zbudowany w latach 1350- 1401 w którym rezydowali biskupi warmińscy (bilet). Zamek zaprojektowano na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. To masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec.
-- W GODZINACH WIECZORNYCH OBIADOKOLACJA.
-- ZAKWATEROWANIE W OŚRODKU WYPOCZYNKOWYM.
ROZMIESZCZENIE GRUPY W POKOJACH 2- 6- OSOBOWYCH. NA ŻYCZENIE NOCLEG W LEPSZYCH POKOJACH 2- 3- OSOBOWYCH Z ŁAZIENKAMI I TV [OPCJONALNIE].

2 DZIEŃ
-- ŚNIADANIE W GODZINACH PORANNYCH.
-- WYKWATEROWANIE GRUPY I WYJAZD Z OŚRODKA.
-- WIZYTA W GIŻYCKU. Miasto jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Historia grodu nad Niegocinem rozpoczyna się w drugiej połowie XVI stulecia, gdy książę pruski Albrecht Hohenzollern wystawił pierwszy przywilej, podnoszący osiedle nad jeziorem Löwentin do rangi miasta. Po II wojnie światowej nosiło ono nazwę Łuczany, a 4 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła na cześć Gustawa Gizewiusza dla miasta nazwę Giżycko. Zobaczymy tu port nad Jez. Niegocin, jedyny w Polsce most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Most obrotowy został zbudowany w 1889 r. przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg in Schlesien z.Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora.
-- NASTĘPNĄ ATRAKCJĄ BĘDZIE SPŁYW ŁODZIAMI przez REZERWAT KRUTYNI (bilet). Rrzeka na tym odcinku ujawnia wiele osobliwości ze świata roślin i zwierząt. Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków Europy. Jej uroki docenia każdy, kto chociaż raz pływał po tej rzece. Ma też swoje trwałe miejsce w literaturze dzięki Melchiorowi Wańkowiczowi i jego słynnemu reportażowi "Na tropach Smętka". Krutynia - obok Wielkich Jezior Mazurskich- to najbardziej rozpoznawalny skarb Mazur. Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna powstał w 1989 roku dla ochrony fragmentu naturalnego krajobrazu polodowcowego. ZAMIENNIE PROPONUJEMY: godzinny REJS STATKEM po Jeziorze Nidzkim. Jest ono piękne i dzikie: wzdłuż 68 kilometrów brzegu jeziora leży tylko 1 miasteczko i 2 większe wsie. Ze wszystkich stron jest ono otoczone lasami Puszczy Piskiej, jego średnia głębokość wynosi 6 m., a maksymalna 28 m.
-- WIZYTA W RUCIANEM- NIDZIE leży w sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior Guzianka Wielka i Nidzkie. To jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na Mazurach. W programie spacer po porcie i czas wolny na kiermaszu regionalnych pamiątek.
-- PRZEJAZD DO KADZIDŁOWA. Na terenie Puszczy Piskiej, największego kompleksu leśnego na Mazurach, pośród lasów i łąk utworzono Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego. Patron był znanym przyrodnikiem badającym obszar Syberii. Dlatego też w parku można zobaczyć kilka gatunków zwierząt z Dalekiego Wschodu. Większość stanowią jednak okazy gatunków polskich. Czas zwiedzania parku wynosi około 1,5 godziny. Kompleks rozciąga się na terenie kilkudziesięciu hektarów, można się po nim poruszać jedynie z przewodnikiem, który przybliża nam zwyczaje poszczególnych gatunków. Duża część zwierząt reaguje jednak pozytywnie na ludzi, można wchodzić na ich wybiegi, uczestniczyć w karmieniu, a nawet pogłaskać je. Wiele z nich należy już niestety do gatunków zagrożonych wyginięciem, jak wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek czy kurak leśny. Można tu spotkać również żubry, jelenie, koniki polskie, łosie oraz bardziej egzotyczne zwierzęta. Istotnym elementem działalności parku są też starania o przywrócenie populacji rysia nizinnego żyjącego niegdyś w Puszczy Piskiej. Wyginął on ze względu na częste polowania, a dziś powoli dokonuje się jego reintrodukcji. Odwiedzające park dzieci mogą więc na własne oczy zobaczyć, jak ważna jest ochrona dzikiej przyrody (bilet). Zamiennie możemy zwiedzić POPIELNO- Stację Badawczą PAN, która prowadzi program wolnej hodowli konika polskiego, unikatową hodowlę bobrów i hodowlę zachowawczą bydła rasy polskiej czerwonej. Placówka położona jest w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami - Bełdany, Mikołajskim, Śniardwami i Wartołtami. Eksponaty prezentujące 50-letni dorobek stacji zgromadzone zostały w muzeum, mieszczącym się w zabytkowym XVIII spichlerzu. Znajduje się tutaj, jedyna tego typu w Polsce, kolekcja zrzutów poroża jeleni. Przy stacji działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej (bilet).
+ FAKULTATYWNIE: zwiedzanie Grodu GALINDIA [+ dopłata za bilet]. To jedyny w swoim rodzaju ośrodek stylizowany na staropruską osadę plemienia Galindów.
-- PO ZAKOŃCZONEJ WIZYCIE WYJAZD W DROGĘ POWROTNĄ.
-- OBIAD W TRASIE.
-- POWRÓT I ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI W GODZINACH WIECZORNYCH.

Świadczenia
:
* 1 nocleg w pokojach 2- 5- osobowych
* 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad
* Usługa przewodnicka (1 dzień).
* Opieka osoby ze strony organizatora (istnieje możliwość że opiekun/ pilot może dołączyć po trasie).
* Przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe.
* Ubezpieczenie NNW, obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
* Bilety wstępu: Wilczy Szaniec, Zamek w Reszlu, spływ łodziami lub rejs statkiem, Park Dzikich Zwierząt lub Stacja Badawcza PAN.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

UWAGI:
Optymalna grupa minimum 42 uczniów + 3 opiekunów.
Powyższy program jest przykładowy, a kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
W razie zainteresowania wycieczką należy zgłosić akceptację naszej oferty- wówczas zarezerwujemy autokar, nocleg, wejściówki do wybranych atrakcji oraz przedstawimy spersonalizowany program.
Cena zależy od terminu i miejsca wyjazdu oraz liczebności grupy.
___
Aby otrzymać aktualną ofertę proszę o kontakt z doradcą:

P.T.T. RAMIS-BORT BIURO PODRÓŻY
15-879 BIAŁYSTOK, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
ramisbort@wp.pl, +48 793 809 546