MAZURY- CUD NATURY (2 dni)

WYCIECZKI SZKOLNE » 2 DNI

TRASA:
ŚWIĘTA LIPKA- GIERŁOŻ- GALINDIA- RESZEL-
GIŻYCKO- REZERWAT KRUTYNI- POPIELNO

 

MAZURY CUD NATURY
PROGRAM WYCIECZKI

1 DZIEŃ
Wyjazd spod szkoły w godzinach porannych.
Realizacja programu zwiedzania:
* ŚW. LIPKA: początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazywanej informacji więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę; nie wiadomo, jak ona wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna. Zwiedzamy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVII w. i krużganki. Wysłuchanie koncertu organowego.
* GIERŁOŻ: w sercu Mazur znajdują się ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zwiedzamy ruiny zamaskowanego w lesie miasteczka, schrony, baraki, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe (bilet) lub zamiennie GALINDIA: niezapomniana wyprawa do świata w którym żyło waleczne plemię Galindów (bilet)
* RESZEL: miasto gotyku, będące dziś członkiem stowarzyszenia miast europejskich Ciitaslow, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Zwiedzimy tu zamek zbudowany w latach 1350- 1401 w którym rezydowali biskupi warmińscy (bilet). Zamek zaprojektowano na planie kwadratu, z dziedzińcem wewnętrznym i krużgankami. To masywna budowla ze strzelistą neogotycką wieżyczką, okrągłą basztą i bramą prowadzącą na dziedziniec.
W godzinach wieczornych obiadokolacja.
Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym.
Nocleg.

2 DZIEŃ
Śniadanie w godzinach porannych.
Wykwaterowanie grupy z ośrodka i realizacja programu zwiedzania.
* GIŻYCKO: jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. Oficjalna historia grodu nad Niegocinem rozpoczyna się w drugiej połowie XVI stulecia, wtedy to bowiem książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern- Ansbach wystawił pierwszy przywilej, podnoszący osiedle nad jeziorem Löwentin do rangi miasta. Po II wojnie światowej nosiło starą nazwę Lec, wkrótce jednak zaczęto używać nazwy Łoczany. W sierpniu 1945 przyjęto nazwę Łuczany, a4 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła na cześć Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego) dla miasta nazwę Giżycko. Zobaczymy tu port nad Jez. Niegocin, jedyny w Polsce most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Most obrotowy został zbudowany w 1889 r. przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg in Schlesien z.Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-to metrowej długości i 8-mo metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora.
* SPŁYW ŁODZIAMI przez REZERWAT KRUTYNI: rzeka na tym odcinku ujawnia wiele osobliwości ze świata roślin i zwierząt i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zakątków Europy (bilet). Uroki Krutyni docenia każdy, kto chociaż raz pływał po tej rzece lub przynajmniej pospacerował jej brzegami. Ma też swoje trwałe miejsce w literaturze dzięki Melchiorowi Wańkowiczowi i jego słynnemu reportażowi "Na tropach Smętka". Krutynia - obok Wielkich Jezior Mazurskich - to najbardziej rozpoznawalny skarb Mazur. Rezerwat Przyrody Krutynia Dolna powstał w 1989 roku dla ochrony fragmentu naturalnego krajobrazu polodowcowego wraz z występującymi na tym terenie naturalnymi ekosystemami wodnymi, torfowiskowymi i leśnymi. W czasie spływu możemy obserwować świat roślin, który stanowią przede wszystkim gatunki wodne, jak grążel żółty, grzybienie białe, osoka aloesowata, rdestnica przeszyta i połyskująca. Obrzeża rzeki i jezior to „królestwo szuwarowe” złożone głównie z trzciny pospolitej, pałki szerokolistnej, oczeretu jeziornego, szaleju jadowitego. Na obrzeżach jezior a także w szerokiej dolinie rzeki występują płaty torfowisk oraz lasy bagienne, przede wszystkim olesy. Na wyniesieniach rosną bory mieszane, złożone głównie z sosny zwyczajnej i świerku pospolitego, z domieszką brzozy brodawkowej, dębu szypułkowego i jednostkowych okazów innych drzew. W wodach rzeki i jezior występują m.in. płoć, szczupak, wzdręga, leszcz, okoń, ukleja, węgorz. Bogato reprezentowane są ptaki; gnieździ się tu m.in. bielik, orlik krzykliwy, rybołów, myszołów, żuraw, bocian czarny, czapla siwa, łabędź niemy, perkoz dwuczuby, liczne gatunki kaczek, kurka wodna i wiele innych.
* POPIELNO- Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk prowadzi działania mające na celu wzbogacanie i ochronę zasobów przyrodniczych. Realizowany jest tutaj m.in. program wolnej hodowli konika polskiego, unikatowa hodowla fermowa bobrów i hodowla zachowawcza bydła rasy polskiej czerwonej. Popielno, ze względu na swe położenie i walory przyrodnicze, okazało się doskonałym miejscem do realizacji tego programu: stacja położona jest w centrum Puszczy Piskiej, na półwyspie otoczonym czterema jeziorami - Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Wartołty. Eksponaty prezentujące 50-letni dorobek stacji zgromadzone zostały w muzeum, mieszczącym się w zabytkowym XVIII spichlerzu. Znajduje się tutaj, jedyna tego typu w Polsce, kolekcja zrzutów poroża jeleni. Przy stacji działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej (bilet).
Po zakończonej wizycie wyjazd w drogę powrotną.
Powrót w godzinach wieczornych.

Cena:
~ na zapytanie
Oferujemy także atrakcyjne ceny dla grup wyjeżdżających z innych miejsc niż Białystok.
Aby otrzymać aktualną ofertę prosimy o kontakt:
tel. +48 858798400, ramisbort@wp.pl

Świadczenia:
ubezpieczenie NNW,
1 nocleg w pokojach 2- 6 osobowych,
wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja, 1 obiad w drodze powrotnej.
Przejazd autokarem, opłaty parkingowe i drogowe,
usługa przewodnika w wyznaczonych miejscach, opieka osoby ze storny organizatora,
bilety wstępu zgodnie z programem, opłaty drogowe i parkingowe.
W nawiasach [...] podane są propozycje fakultatywne- za dodatkową opłatą.

Proponowane dopłaty:
~ NOCLEG w LEPSZYM STANDARDZIE (pokoje 2- 3 os. z łazienkami): 15- 25 zł.

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę.
Dodatkowych informacji udzielą Państwu pracownicy
Biura Podróży "RAMIS"
Białystok, ul. Św. Rocha 13/15 lokal 116
tel. +48 691 798 400

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE
WYCIECZKI DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH